Üleujutus
On aeg nautida mõtestatud nalja! See kättemaksu ja lunastust pakkuv vestern ei jäta kedagi külmaks. Eri žanrite piire kompav leidlik Austraalia debüütrežissöör pakub vaatajale üllatavat, verist ja tujutõstvat sõitu pea võimatuna tunduval lepituse karussellil. Hingetuksvõtvalt dünaamilist põnevust rikastavad elutarkused, ainulaadsed helid ja aborigeenide kultuuri poeesia, pärand ja ajalugu. Neli filmis kõlavat laulu kirjutati spetsiaalselt yuin’ide põliskeeles.
Mõneti Tarantino „Kill Billist“ inspireeritud, morbiidselt naljakas tagaajamine toob eredalt meelde ka Indoneesia filmi „Mõrvar Marlina neljas vaatuses“ (PÖFF 2017) ja isegi nostalgilise Austraalia legendi „Krokodill Dundee“. Küllap olete sarnaseid lugusid ka mujal näinud, kuid režissöör Victoria Wharfe McIntyre (kelle lühifilmid on linastunud 200 festivalil ja võitnud 70 auhinda) suudab edukalt esitleda omapäraseid kättemaksutehnikaid nii alandamise, viha, lugupidamatuse, vägistamise kui ka mõnitamise puhul. Ta tõstatab nutikalt küsimusi moodsast feminismist ja meenutab hirmuäratavat koloniseerimist. Filmi peategelane sepistab midagi erilist ja valusat vastutasuks kõigile „pahadele“.
Film on üles võetud lähistroopilises ja imekaunis Känguruorus, mida pärast jaanuarikuu tulekahjusid enam olemaski pole: paljud ekraanil nähtavad majad (sealhulgas ka režissööri enda oma) said rängalt viga või hävisid sootuks. Vaadake film kindlasti lõpuni, sest pärast lõputiitreid tuleb veel üks üllatav stseen, kust saab lugeda ka laulude ja salmide tõlkeid.
Edvinas Pukšta