Välitööaasta
Filmi “Välitööaasta” fookuses on Eesti antropoloog Joonas Plaan, kes uurib kliimamuutuste mõju ühes Newfoundlandi kalurikülas. Film näitab kuidas antropoloogid oma uurimistööd läbi viivad ja toob välja pikaajaliste etnograafiliste välitööde väärtuse. Seda eelkõige antropoloogia põhilise meetodi, osalusvaatluse, puhul.
Plaan on uurimisvõrgustiku Too Big To Ignore liige ja väikesemahulise kalapüügi innukas eestkõneleja. Algul näeb ta vaeva, et saavutada kohalike inimeste usaldust, kellest mõni kahtlustab, et Joonas on Vene spioon. Kui ta aga hakkab koos kohalike kalameestega krabi- ja homaarilaevadel töötama, ei loo ta nendega üksnes lähemaid suhteid, vaid saavutab ka kohalike austuse ja usalduse. Plaani järel käies näeme filmis kõiki põhilisi välitöö elemente: võõrasse kogukonda kolimist, keele õppimist, oma rolli määratlemist, võimalikult kohalike moodi elamist ja aasta või kauemgi kestvat kohaliku kultuuri jäädvustamist.
“Välitööaasta” tõstab esile kohalike teadmiste väärtuse, näidates samas, kuidas välitööde pikaajaline ja kõikehõlmav olemus muudab ka välitöö tegijat. Film on väärtuslik abivahend nii antropoloogia ja etnoloogia üliõpilastele kui ka teadlastele, kes soovivad saada intiimset ülevaadet pikaajalise välitööga kaasas käivatest katsumustest, õnnestumistest ja avastustest.
Filmile järgneb vestlus peategelase Joonas Plaani, etnoloog Laur Vallikivi ja keskkonnakaitsja Madis Vasseriga, modereerib ökosemiootik Lona Päll.