fbpx

Praha kevad - Tšehhi uue laine filmid

“Praha kevad” toimus 8.-10. juunil 2018 ja tõi Tartu Elektriteatri ekraanile kaheksa filmi Tšehhi kino kuldajast 1960. aastatel. Mitmeid neist maailma kino kullafondi kuuluvatest linateostest ei olnud varem Eesti kinoekraanidel näidatud.

Praha kevadeks nimetatakse Tšehhoslovakkias 1968. aasta jaanuarist augustini toimunud liberaliseerimisperioodi. Ette võetud reformid nägid ette plaanimajanduse täiendamist turumajanduse reeglitega ning sõnavabaduse kehtestamist, sealjuures täielikult tsensuurist loobumist. Riiki tabas vabadusevaimustus ja valitsusel oli rahva suur toetus. Ideoloogilisest kontrollist loobumine tundus aga Nõukogude Liidu juhtkonnale eriti ohtlik samm ja 1968. augustis tungis Nõukogude Liit koos Poola, Ungari ja Saksa DV vägedega Tšehhslovakkiasse.

Meenutamaks 50 aasta möödumist tänaseks pea mütoloogilise staatuse saavutanud perioodist, mille tasalülitas nõukogude invasioon, näitab Tartu Elektriteater valikut Tšehhi kino uue laine filmidest. Filmide seas on korduvalt Tšehhi parimaks filmiks valitud “Marketa Lazarova”, kultusfilmi staatusesse tõusnud “Pritsimeeste pidu”, “Karikakrad” ning “Valerie ja tema nädal imet”, vastuoluline absurdisatiir “Peost ja külalistest”, peenetundeline “Intiimne valgus” ja tšehhide seas armastatud komöödia “Ecce Homo Homolka”. Lisaks on võimalik näha vahetult tunnistajate silme läbi filmitud dokfilmi “Oratoorium Prahale” , mis põhjustas omal ajal sensatsiooni, kui näitas maailmale, mis Tšehhoslovakkias 1968. aastal tegelikult toimus. Film esilinastus alles siis, kui autor Jan Nemec oli suutnud materjali salaja Kanadasse toimetada.

1960. aastatel elas Tšehhoslovakkia filmitööstus läbi omanäolise vabanemislaine, mille tulemuseks oli hulk kõrgetasemelisi filme, sh 2 järjestikku võidetud võõrfilmi Oscarit. Tšehhi kino uus laine hõlmas endas laia spektrit revolutsioonilisest lähenemisest kinole ning mõjutas filmirežissööre kõikjal maailmas. Kõigist toonastest “uue laine” liikumistest oli Tšehhoslovakkia oma vahest kõige viljakam. Need filmid vaimustavad ning rabavad vaatajaid ka täna oma tundlikkuse, teravmeelsuse ja radikaalsusega.

REEDE, 8. juuni
18.00 “Oratoorium Prahale” (26 min)
            “Peost ja külalistest” (1t 11min) = Kokku 1t 37min
            – tort, avamine ja muidu tore olemine
21.00 “Pritsimeeste pidu” (1 t 13 min)

LAUPÄEV, 9. juuni
17.00 “Ecce Homo Homolka” (1t 23min)
19.00 “Karikakrad” (1t 14min)
21.00 “Marketa Lazarova” (2t 42min)

PÜHAPÄEV, 10. juuni
17.00 “Valerie ja tema imede nädal” (1t 17min)
19.00 “Intiimne valgus” (1t 11min)

Filmipäevadest meedias
Areeni nädala sündmus “Praha kevad”
Filmipäevade algataja Siim Angerpikk programmi tutvustamas Kuku Publikumärgis (37 minutist)
Siim Angerpikk tutvustas tšehhi filme Kinovärgiga mandariinis
Tšehhi filmile heidab ERR kultuuriportaali palvel pilgu festivali idee kaasautor Andreas McKeough
Müürileht: Tšehhi uue laine filmid Elektriteatris
Klassikaraadio “Suverduur”: Liina Vainumetsa usutles filmipäevade meeskonda
Tristan Priimägi nädala filmisoovitus Terevisioonis
Mart Noorkõiv: “Valerie ja tema imede nädala arvustus” ★★★★☆
Lauri Kärk “Inimnäoline Praha kevad 1968” (Sirp)